Luna mai este prilej de sărbătoare pentru cei implicați în proiectul Centrul de Performanță „Școala de Valori” din Fălticeni, aflat la cea de-a patra ediție.
Pentru cei care participă pentru prima dată la activitățile proiectului, amintesc că el s-a născut din ambiția unor colegi inimoși, care s-au alăturat dorinței de a identifica acei elevi capabili de performanță la disciplinele matematică și limba română. Se adresează doar elevilor de clasele III-IV. Și pentru a demonstra altruismul și dedicarea cadrelor didactice care au răspuns pozitiv unui astfel de demers, am acceptat înscrierea elevilor atât din municipiului, cât și din școlile din zona orașului.
Am pornit la drum însuflețiți de un citat care spune: „Mintea ta strălucește cel mai tare când îi luminezi pe alții; inima ta, când îi încurajezi pe alții; sufletul tău, când îi înalți pe alții; și viața ta, când dai putere altora.”
Ne-am dorit
- crearea de noi contexte de învăţare favorabile manifestării spontaneităţii şi iniţiativei elevilor;
- folosirea de strategii didactice care ajută la declanşarea şi stimularea diverşilor factori ai potenţialului creativ al elevilor;
- alternarea activităţilor de competiţie (competiţia cu sine însuşi – self-competition, competiţia cu colegul, competiţia cu grupul de elevi) cu activităţile de colaborare în cadrul echipei, astfel încât să sporească motivaţia în învăţare, strategiile de raţionament, încrederea în capacitățile proprii, dorința de autodepășire, dar și percepţia apreciativă asupra partenerului de echipă, atitudinea de colaborare și competiție în spirit de fairplay;
- competiţia constructivă, cu propriile realizări, cu standarde ridicate de învăţare, cu dorinţa continuă de autodepăşire.
- Găsirea chilibrului optim dintre cooperare şi competiţie, menţinut de cadrul didactic care creează oportunităţi de învăţare axate pe activităţile individuale și de grup, favorizând cooperarea şi întreţinând competiţia constructivă.
Cine sunt cei care au participat și în acest an la proiect?
Elevii de clasele 3-4 care doresc, pot, sunt capabili de mai mult, de un nivel ridicat de cunoştinţe, capacităţi, competenţe, interese, aptitudini, convingeri, în domeniile Limba şi literatura română şi Matematică. Ei au posibilitatea să-şi pună în valoare capacităţile deosebite, să şi le perfecţioneze şi să le sporească, într-un mediu școlar competitiv, stimulativ, sigur, organizat.
Cadrele didactice care doresc şi se implică cu mintea şi cu sufletul în derularea acestui proiect la standarde înalte de calitate. Membrii echipei de proiect care au motivaţia corespunzătoare derulării acestor tipuri de activităţi cu elevii, au comunicare eficientă atât pe orizontală, cât şi pe verticală, iar relaţia la nivelul echipei este una de colaborare şide încredere reciprocă, iar toate se constituie în premise ale reuşitei, eficienţei şi îmbunătăţirii continue a activităţii.
Părinți implicați, care au rupt din rutina activităților din weekend, pentru a prioritiza participarea la activitățile centrului.
Instituţii partenere în proiect:
- Primăria Municipiului Fălticeni
- Inspectoratul Școlar Județean Suceava
- Şcoala Gimnazială „Al. I. Cuza” Fălticeni
- Asociația de Părinți „Artur Gorovei” Fălticeni
- Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni
- Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni
- Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni
- Şcoala Gimnazială „Nicolae Stoleru” Baia
- Şcoala Gimnazială „Vasile Tomegea” Boroaia
- Școala Gimnazială Hârtop
- Școala Gimnazială „Ion Lovinescu” Rădășeni
Și ca orice activitate care se respectă, a găsit și parteneri deschiși, colaboratori ce au susținut organizarea acestui proiect.
Amintesc aici, că din partea Inspectoratului școlar Județean Suceava, am avut suportul
- dnului inspector școlar general prof. Ciprian Anton
- dnului prof. Gabriel Matei – Inspector școlar general adjunct
- dnului prof. Petru Crăciun – Inspector școlar general adjunct
Dar pentru că este onorant să ai alături de tine nu numai colegi, ci și prieteni, am primit sprijinul unor colegi inimoși, care au dat curs activităților din acest an.
Voi prezenta echipa care s-a implicat în activitățile și derularea proiectului. De ce ei și nu alții, doar pentru că am găsit la aceștia disponibilitate, dăruire, implicare și multă bunăvoință.
Echipa județeană de proiect:
- Prof. Carmen Suliman – Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni
- Prof Gabriela. Baba– Şcoala Gimnazială Hârtop
Membrii echipei vin de la școlile::
- Şcoala Gimnazială „Al. I. Cuza” Fălticeni; prof. Alexandrina Triși, prof. Dumitrița Clipa prof. Elena Roman, prof. Daria Prisacariu, prof. Carmen Benke, prof. Adriana Negre, prof. Oșlobanu Mariana
- Şcoala Gimnazială „Nicolae Stoleru” Baia: prof. Mihaela Gogu, prof. Cornel Gogu
- Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni: prof. Lăcrămioara Blanariu, prof. Mihaela Grigore
- Şcoala Gimnazială Hârtop: prof. Otilia Mitrea
- Școala Gimnazială „Ion Lovinescu” Rădășeni: prof. Ana Iordachi
- Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni: prof. Manuela Simona Bejenaru, prof. Elena Filip
- Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni: prof. Iulia Ivanov
- Școala Gimnazială „Vasile Tomegea” Boroaia : prof. Mihaela Dulgheru, prof. Maria Zarojanu, prof. Brîndușa Drăniceru
Așa cum este cinstit, trebuie să le mulțumesc aici, în fața tuturor, că au dăruit copiilor care au fost înscriși în proiect, sâmbetele dedicate familiilor lor, timp de pregătire, materiale, răbdare și mult… interes. Nu știu dacă a meritat sau nu, dar timpul va decide!
Mereu aproape de noi, de la Suceava, sunt dnele inspector pentru învățământ primar, dna prof. Dorina Dulceac și dna prof. Adriana Coțovanu – inspectori școlari, persoane cu deschidere spre nou, ce ne-au fost și partenere și mentor în acest demers.
Iar dacă am amintit de categoria prieteni, nu pot să trec fără să amintesc sprijinul necondiționat și constant, al celui ce este în fruntea municipiului Fălticeni, om de catedră, omul care înțelege performanțele și ambiția, dar se încăpățânează să le susțină.
De ce mă ajută? Pentru că poate, și vrea.
De ce se implică? Pentru că îi pasă.
De ce continuă să ne susțină de 4 ediții? Pentru că vede pasiune.
De ce este alături de copiii care nu sunt doar ai comunității fălticenene? Pentru că este generos și adoptă un fair-play care vine din pregătirea de bază, și pentru că înțelege munca în echipă.
Îmi revine bucuria de a-l invita să ni se alăture, dnul primar, prof. Gheorghe-Cătălin Coman.
Ce ar fi acest proiect dacă diplomele pe care le vom oferi nu ar fi dublate de premii materiale, generoase pentru acei copii care au performant la concursurile ce au încheiat activitatea centrului, pe fiecare disciplină?
În acest an au fost înscriși 258 de elevi, din care au participat la concursuri 210 elevi. Dintre aceștia, 147 au obținut premii și mențiuni. Ceilalți vor primi diplome de participare.
Gazda acțivităților a fost Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” Fălticeni, care a asigurat condiții deosebite pentru derularea cursurilor de fiecare sâmbătă.
Tot ce am prezentat astăzi, parteneri educaționali, colegi dedicați, dorință și implicare, toate sunt dublate de un mare respect pentru meserie și pentru copiii pe care pe care îi întâlnim, chiar dacă nu sunt copiii noștri de la clasă. Am demonstrat că suntem profesioniști și că pentru noi, tot ce contează este să aducem plus valoare meseriei prin copiii dumneavoastră, dar și prin implicarea tuturor celor prezenți.
Închei, urând succes elevilor de clasa a IV-a, care vor susține evaluarea națională, în săptămâna viitoare! Le mulțumesc tuturor pentru implicare! Încurajez copiii, indiferent de clasă, să nu se oprească aici, odată cu încheierea proiectului! Ci să continue, să fie curioși, să descopere lucruri noi, să muncească cu cartea, chiar dacă nu mai au cursuri sâmbăta. Iar când ajung la gimnaziu, să caute activitățile din cadrul centrelor de excelență. Vă asigur de toată admirația mea și vă invit de pe acum, și anul viitor!
Cu adâncă prețuire, pentru că ați fost alături de mine, vă mulțumesc și vă asigur de tot respectul cuvenit!
profesor învăţământ primar Ilincăi Daniela
coordonatorul Centrului de Performanță „Școala de valori” Fălticeni






























