Marți, 2 iunie 2026, în intervalul orar 9:20 – 10:20, elevii clasei a V-a A au participat la o activitate educativă deosebit de importantă pentru siguranța lor: „Cum circulăm corect?”.
Evenimentul s-a desfășurat la sediul școlii de șoferi Auto XOR din Fălticeni, vizită devenită posibilă prin amabilitatea domnului Pandelea Silviu.
Învățare interactivă și reguli de siguranță
În cadrul acestei activități, domnul instructor Zugravu Dorin le-a prezentat copiilor regulile esențiale pe care trebuie să le urmeze în viața de zi cu zi. Accentul a fost pus pe:
- Obligațiile pietonilor în trafic și importanța atenției sporite.
- Semnele de circulație frecvent întâlnite și semnificația lor.
- Regulile din Codul Rutier specifice conducătorilor de vehicule pe două roți (biciclete și trotinete electrice).
De asemenea, elevii și-au îmbogățit vocabularul cu termeni specifici din domeniul rutier. Domnul instructor le-a explicat pe înțelesul lor ce înseamnă acostament, zebră pietonală, parte carosabilă sau culpă, atenționându-i în același timp asupra riscurilor din trafic și a răspunderii pe care o poartă în cazul producerii unor evenimente rutiere.
Dialog și consolidarea cunoștințelor
Partea finală a activității a fost dedicată dialogului. Elevii au profitat de ocazie pentru a-i adresa întrebări domnului instructor, lămurindu-și diverse curiozități.
Ulterior, pentru a fixa noțiunile acumulate, domnul diriginte Vieru Adrian-Ciprian a coordonat o sesiune de întrebări de consolidare, la care copiii au răspuns cu entuziasm, dovedind că au înțeles cât de importantă este prevenția și respectarea regulilor de circulație.
Siguranța pe drumurile publice începe cu educația! Felicitări elevilor pentru implicare și mulțumiri gazdelor pentru sprijinul oferit în realizarea acestei activități utile.








