Săptămâna Siguranței Școlare la „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni

În data de 27 mai 2026, Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni a găzduit o serie de activități educative desfășurate în cadrul Săptămânii Siguranței Școlare, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Suceava – Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității.

Activitățile au fost susținute de inspector de poliție Ciocănel Ana-Maria și agent șef Rebenciuc Roxana și s-au adresat elevilor claselor a VII-a A (prof. diriginte Simerea Alina Dana), a VIII-a B (prof. diriginte Ignat Mirabela Dorina), a IV-a B (prof. Triși Alexandrina) și I-a SBS (prof. Tanasă Elena-Petruța și Zimbru Lucia-Georgiana).


🔵 Siguranța minorilor

Elevii claselor a VII-a A și a VIII-a B au participat la o dezbatere interactivă pe tema răspunderii penale a minorilor, a tipurilor de infracțiuni frecvent comise de aceștia, a consecințelor sociale și familiale ale încălcării legii, dar și a fenomenelor de bullying și cyberbullying. Discuțiile s-au desfășurat sub sloganurile „#Tăcerea e tot violență. Vocea ta e soluția” și „#Împreună împotriva violenței în mediul școlar”.


🟡 Școala Siguranței Tedi

Elevii claselor a IV-a B și I-a SBS au luat parte la o activitate dedicată siguranței rutiere, în care au învățat despre regulile de circulație pe drumurile publice, riscurile asociate unui comportament imprudent pe stradă și la locurile de joacă, semnificația semnalelor polițiștilor rutieri, dar și despre siguranța acasă și importanța apelului 112 (#Apelul fals la 112).


Mulțumim Inspectoratului de Poliție Județean Suceava pentru colaborare și doamnelor inspector Ciocănel Ana-Maria și agent șef Rebenciuc Roxana pentru mesajele valoroase transmise elevilor noștri!